Jdi na obsah Jdi na menu
 


červí díra

Červí díra (anglicky Wormhole) je ve fyzice hypotetický objekt umožněný schopností časoprostoru utvořit „zkratku“ přes prostor a čas.

Tento fenomén byl poprvé popsán roku 1935 společně vědci Albertem Einsteinem a Nathanem Rosenem jako tzv. „Einsteinův-Rosenův most“ (což je ale jen jeden z hypoteticky možných druhů červích děr). Název „červí díra“ se pak vysvětluje analogií k červovi, který se z jednoho bodu povrchu jablka prokousává jablkem samotným k jinému bodu na jeho povrchu, necestuje tedy (dvoudimenzionálně) po povrchu jablka, ale užívá (třídimenzionální) zkratky právě červí dírou.

Obdobně - dle teorie - lze pak překlenout dva velice vzdálené body ve vesmíru, využívaje zakřivení časoprostoru. Pozorovatel prošlý červí dírou nikde nepřekračuje hranici rychlosti světla, přesto ale v důsledku překonává vzdálenost mezi startem a cílem daleko rychleji, než světelný paprsek letící přímo.

Většina dnes známých řešení rovnic Obecné teorie relativity je buďto nestabilních, nebo využívá exotické formy hmoty (zpravidla v extrémně velkých množstvích).

 Ve sci-fi

Takovému fyzikálnímu útvaru se samozřejmě dostalo značné pozornosti autorů sci-fi, kteří přímo zoufale potřebují jednu nebo raději několik metod cestování nadsvětelnou rychlostí (FTL).

 Výskyty

Gene Roddenberry - Star Trek (série seriálů)
Přestože hlavní metodou cestování nadsvětelnou rychlostí je warp, vyskytuje se v něm několik červích děr. Nejznámější a jediná stabilní je bajorská červí díra u stanice Deep Space 9.
David Weber - Honor Harringtonová (série knih)
I zde existuje jiná metoda cestování nadsvětelnou rychlostí, ovšem červí díry jsou preferovány pro výrazně větší rychlost. Hvězdné soustavy s větším množstvím (stabilních) červích děr jsou důležitými strategickými body.
Stargate SG-1, Stargate Atlantis a Stargate Universe (spřízněné seriály)
Pro přesun vesmírných lodí se používá subprostor, významné jsou ovšem i artefakty zvané hvězdné brány - stroje schopné propojit se mezi sebou červí dírou a přenášet po omezenou dobu (38minut, za určitých podmínek může být tato doba neomezena) jedním směrem hmotu a oběma směry informace.
Battlestar Galactica (seriál)
Farscape (seriál)

Teoreticky jde o hyperprostorové spojení černé a bílé díry. Odborněji řečeno lze teoreticky překlenout dva velice vzdálené body ve vesmíru s využitím zakřivení časoprostoru. Červí díra není stejná nebo i dokonce podobná si s dírou černou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 24078
Měsíc: 232
Den: 8